Denizliden Bir Başarı Örneği - Faber Mermer

Son zamanlarda dünya çapında çeşitli ödüller alan ve dünya mermer sektöründe adından söz ettiren Faber Mermercilik, Denizli ilinin başarı öykülerinden biri olarak gösteriliyor.

Cinkaya Group bünyesinde bulunan Faber Mermercilik Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 1993 yılında küçük bir işletme olarak kuruldu. Ancak bugün Faber Mermer'in üretim için ayrılmış 15.000 m2 kapalı ve 55.000 m2 açık alanı, Anadolu'nun çeşitli bölgelerine yayılmış 10 ocak ile birlikte uzman mühendis kadrosu, teknik danışmanları ve 1000'den fazla çalışanı bulunuyor.

Kendi ocaklarından yıllık olarak 80.000 m3 blok çıkarma ve 1.800.000 m2 ebatlı üretim kapasitesine sahip olan işletmenin, dünya çapında aylık 230 konteynırlık ihracatı ile sektörde haklı bir şöhreti var.

Faber Mermercilik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Yasin CİNKAYA, sürekli değişim ve gelişim stratejisi ile yola çıkarak bugünün şartlarında genç girişimci ruhu ile büyük bir adım atmış ve FBR Doğaltaş firmasını kurmuş. Henüz çok taze bir teşebbüs olan FBR Doğaltaş'ın ardında aslında genç yaşına rağmen bu sektörde yetişmiş, tabiri caiz ise mermer tozu içerisinde büyümüş genç bir isim var: Yasin CİNKAYA.

24 Ekim 1976'da işadamı bir babanın ve ev hanımı bir annenin ikinci çocuğu olarak Denizli'de dünyaya gelen Yasin CİNKAYA, oldukça kalabalık bir ailenin en büyük erkek çocuğu olmasının verdiği sorumluluk ile çocukluk döneminden itibaren okuldan arda kalan zamanlarda babası İbrahim CİNKAYA'nın kurmuş olduğu Faber Mobilya'da çalışmaya başladı. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli'de tamamlayan Yasin CİNKAYA 1993 yılında yine babası İbrahim CİNKAYA'nın kurmuş olduğu mermer atölyesinde çalışmalarına devam etti. 1997 yılında henüz 21 yaşında iken hayatının yapı taşı olarak nitelendirdiği Eşi Yasemin hanım ile evlendi. Evliliğinin ardından hız kesmeden eğitimini tamamlamak isteyen genç iş adamı Lisans-eğitimini işletme alanında İngiltere'de aldı ve ardından 2 yıl sürecek işletme mastırını tamamladı. Bu süre zarfında İngiltere ve Türkiye arasında mekik dokuyarak dış pazar stratejileri konusunda araştırmalar yaptı. Üniversite eğitiminin ardından Türkiye'ye dönen Yasin CİNKAYA; Faber Mermercilik A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye başladı.

Oldukça küçük yaşlarda kendini çalışma hayatının içerisinde bulan genç işadamı, içinde mermer numuneleri bulunan çantası ile çıktığı ilk yurt dışı deneyimini hiç unutamadığını ve bu deneyimden sonra yurtdışına açılmanın, dünya teknolojisini yakından takip etrnenin, pazar ağını genişleterek sektörün dünya devlerinin arasında olabilmenin önemini kavradığını vurguluyor. Sektörde markalaşmanın önemli olduğunun altını çizen Yasin CİNKAYA, kaliteli ürünü tüketiciye en hızlı şekilde ulaştırmanın alternatiflerini aramış ve akabinde önce Los Angeles ve San Diago'da daha sonra da Kanada'da şube, depo ve showroom açılımlarını gerçekleştirmiş. Dünyanm en büyük şirketleri olarak gösterilen Lowes, Costco, Home Depot gibi firmalarla 10.000'e yakın mağaza zincirlerinde Faber, FBR ve Cinkaya markalı ürünlerini tüketiciye sunan Cinkaya, yurtiçi ve yurtdışında birçok ünlü sanayici, sporcu ve sanatçıların yaşam alanlarını kendi taşları ile dizayn etmiş, sanatı ve estetiği mermer ile buluşturarak bu alanda da göz ardı edilemeyecek başarısını kanıtlamış.

2000'li yılların ortalarında hızla globalleşen dünyaya ayak uydurmak gerektiğini düşünen genç iş adamı, mermer sektörünün yanı sıra inşaat, turizm ve lojistik alanlarında da atılımlarda bulunmuş. Cinkaya Group imajının oluşumunu gerçekleştirmiş ve mermer sektöründe yakalamış olduğu başarıları bu sektörlerde de kanıtlayarak Cinkaya Group'un yükselişine ivme kazandırmış. Elde ettiği tüm başarılarda başta babası İbrahim CİNKAYA, daha sonra Cinkaya ailesi ve “ailemiz” dediği çalışanlarının bulunduğunun altını çizen genç iş adamı; ülke ekonomisine katkıda bulunmanın, istihdamı arttırmanın ve gelecek nesillere güzel şeyler bırakabilmenin bilinci ile yeni atılımlar ve projeler konusunda çalışmalarını devam ettiğini, 1993 yılında başlayan doğaltaş sevdasını bugün 300 çalışana ve 3.000 m2 alana sahip FBR Doğaltaş firması ile yarınlara taşıma, kendi enerjileri, kalifiye ve yenilikçi personeli ile gruplarından alacakları sinerji ve destek ile hedeflerine adım adını ulaşma gayreti içerisinde olacaklarını belirtiyor. Mermer sektörü üzerine yapmış olduğu 20 milyon $ lık yeni yatırım ile ilerleyen günlerde toplam 500 kişinin istihdam edileceği sinyallerini veren genç iş adamı, kuruluşlarından bugüne edindiği tecrübe ve güç ile dünyanın belirli kilit noktası konumundaki ülkeler üzerindeki proje ve çalışmalarını devam ettirdiklerini, FBR Doğaltaş markasının da Dünyada lider markalar arasında yer alacağını söylüyor.

Güçlü ÇEZİK


0 yorum:

Yorum Gönder