Çin’e mermer ihracatı!

Genellikle yaş meyve ve sebze ihracatı ile dikkati çeken Doğu Akdeniz'de, son yıllarda doğal görünümü nedeniyle başta uzak doğu ülkeleri olmak üzere artan mermer ihracatı dikkati çekiyor.

Bej rengi ve cilalanmış gibi parlak olması nedeniyle Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesindeki üretim ile Osmaniye'nin merkeze bağlı Çağşak köyünde çıkarılan ve "Osmaniye vişnesi" olarak adlandırılan kırmızı mermerler, özellikle iç dekorasyondaki kullanımları ile pazar şansını artırıyor. Medmar Mermer ve Madencilik Sanayi AŞ Silifke İşletme Müdürü Harun Onur, yaptığı açıklamada, Silifke mermerinin kimyasal anlamda bej olarak sınıflandırıldığını, mermerlerinin, bu alandaki söz sahibi Afyonkarahisar ve Muğla mermerinden daha kaliteli ve farklı olduğunu ileri sürdü. Silifke mermerinin tıpkı cilalı gibi ve doğal görünümlü olması nedeniyle rekabet şansının fazla olduğunu belirten Onur, "Aylık 5 bin metre küp mermer çıkartıyoruz. Üretimimizin yüzde 75'i ihraç ediliyor" dedi.

Silifke mermerinin dünya pazarlarında yeni olmasına rağmen, pazar payını sürekli artırdığına dikkati çeken Onur, şöyle konuştu: "Taşucu'ndaki ocağımız üç vardiya sistemi ile çalışıyor. İhracatımız, ağırlıklı olarak Çin, Hindistan ve Tayvan'a gerçekleşiyor. Ayrıca mermerlerimiz fabrikalarımızda işlenerek Avrupa ülkelerine de gönderiliyor. Satış bazında genelde ihracat yaptığımız ülkelerde bayilik bazında çalışıyoruz. Bunun sebebi ise taşın daha uzun süreli değerini ve kalitesini koruyabilmek. Pazarlarda kalıcı olabilmek için bunu önemsiyoruz."

Ürettikleri mermerlerin daha çok iş merkezleri, oteller, evler ve duvar kaplamalarında kullanıldığını anımsatan Onur, ilerleyen yıllarda, üretim oranlarını artırmak üzere planlamalar yaptıklarını söyledi.


650 KİŞİYE İSTİHDAM
Yaptıkları üretim ve ihracatla ülke ekonomisine önemli katkı sağladıklarını anlatan Onur, "Türkiye ekonomisinin yanı sıra bölge istihdamına da katkıda bulunmanın onurunu yaşıyoruz" dedi. Mermer ocağında 250 kişiye iş imkanı sağladıklarını bildiren Onur, mermerlerin yurt içi nakliyat işlemlerinin ise Silifke Kamyoncular Kooperatifi üyeleri tarafından yapıldığını kaydetti. Nakliyecilerle istihdam sayısının 650'ye ulaştığını belirten Onur, "Silifke ve çevresinde yeni mermer fabrikalarının kurulmaya başlaması bizim için ayrıca sevindirici bir olay" dedi.

OSMANİYE VİŞNESİ
Osmaniye'nin merkeze bağlı 10 kilometre mesafedeki Çağşak köyü kırsal bölgesinde üretimi yapılan ve kırmızı rengi nedeniyle "Osmaniye Vişnesi" olarak adlandırılan mermerler de başta Mısır olmak üzere Suudi Arabistan ve Irak gibi ülkelere ihraç ediliyor. Amanos Mermer Ocağı İşletmecisi Durdu Açıkgöz, ocağın yıllık 500 metre küp üretim yaptığını, bunun yüzde 30'unun ihraç edildiğini söyledi. Açıkgöz, Atatürk'ün mozolesindeki mermerin de Osmaniye'den götürüldüğünü belirterek, "Osmaniye mermerinin, rengi ve doğal görünümü ile aranan mermer olma özelliği giderek artıyor" dedi.

Kaynak: http://www.doguakdenizden.com

0 yorum:

Yorum Gönder